یک فعال حقوق شهروندی خبر داد:
توقف هتل هما قطعی شد

احداث هتل هما در دامنه کوه صفه اصفهان که از سال ۱۳۹۴ کلنگ آن توسط معاون رئیس‌جمهور و استاندار وقت به زمین زده شده بود به‌دلیل دستیابی به اسنادی متعلق به سال ۱۳۷۲ و همچنین تلاش مدیران استانی، متوقف و به مکان دیگری موکول شد.
احسان رعنایی، فعال محیط‌زیست و حقوق شهروندی، در توییتر خود از توقف قطعی پروژه احداث هتل هما در کوه صفه خبر داد و نوشت: «به‌دنبال مطالبات شهروندی و قاطعیت مراجع قضایی، پس از ۲۵ سال تصاحب دامنه کوه صفه، احداث این هتل لغو شده است.»
وی در همین رابطه و در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا اظهار کرد: سال ۹۴ بعد از مشکلات متعدد مصوبه‌ای گذرانده و قرار بر این شد که این هتل ساخته شود. استاندار وقت نیز به همراه معاون رئیس‌جمهور کلنگ آن را بر زمین زدند.
این فعال شهروندی ادامه داد: اداره راه و شهرسازی اصفهان در خصوص تعداد طبقات این پروژه پرسش‌ها و اشکال‌هایی را وارد کرده بود. این نگرانی وجود داشت که ارتفاع بلند این سازه به جریان رفت و بازگشتی باد در کوه صفه آسیب بزند. مناقشه‌هایی نیز در رابطه با نقشه‌های این سازه وجود داشت.
رعنایی افزود: در سال ۱۳۹۵ سندی پیدا شد که نشان می‌داد سال ۱۳۷۲ این زمین به فضای سبز تعلق‌گرفته و ساخت‌وساز ممنوع است. در همان سال در اداره راه و شهرسازی متوجه شدیم که تنها سازه‌ای که در صفه، کمیسیون ماده ۵ دارد هتل هما است.
وی گفت: با همکاری آقای حمید ظهرابی، مدیر وقت حفاظت محیط‌زیست استان و همچنین آقای غلامی، مدیرکل اداره راه و شهرسازی استان و همچنین آقای الهیاری، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به‌اتفاق در جلسه‌ای در خصوص این پروژه به این نتیجه رسیدند که ادامه آن به صلاح نیست.
این فعال محیط‌زیست ادامه داد: هم‌زمان با این اتفاق، شنیده‌ها حاکی از این بود که متولیان ساخت هتل مشغول استفاده از زمین‌های اطراف بودند. مجموع این اتفاق‌ها موجب شد دادستانی اصفهان وارد شد و پروژه را متوقف کرد. این زمین بخشی از اراضی ملی محسوب می‌شد.
رعنایی گفت: آقای دادستان هم به‌عنوان مدعی‌العموم در این پرونده حضور داشتند و حدود ۷۰۰ نفر نیز شاکی شهروندی در این رابطه وجود داشت. خوشبختانه روزبه‌روز آقای غلامی در راه و شهرسازی مخالفت خود را بیشتر ابراز کردند و ماه گذشته ایشان در مصاحبه‌ای گفته بودند که زمینی در پروژه گل نرگس درازای این زمین به افراد داده و مسئله به این شکل حل شده است.
وی ادامه داد: دو هفته پیش در یکی از ادارات نظارتی جلسه مفصلی در رابطه با صفه تشکیل شده بود که در آن جلسه دوباره درباره هتل هما پرسش‌هایی مطرح شد که اظهارات اعضا نشان می‌داد این پروژه کاملاً متوقف شده است و این زمین باید به یک تفرجگاه تبدیل شود. مراجع قضایی با قاطعیت برای پیوستن زمین هتل هما به اراضی سبز صفه تلاش دارند.
این فعال حقوق شهروندی گفت: روز دوشنبه گروهی از کوه‌نوردان در جلسه‌ای با یکی از مراجع درباره این زمین سؤال پرسیده و آن فرد مسئول تأکید کرده‌اند که این پروژه متوقف‌ شده است. خوشحالیم که این تعرض به صفه متوقف شده است.